středa 30. prosince 2009

Něco na silvestrovský stůl....

Česneková pomazánka
Tajemství této pomazánky tkví v použitém sýru. Opravdu musíte mít přesně tento sýr - tj. PRIMÁTOR od Madety. Je to sice dražší sýr, ale investice se vám bohatě vrátí ve skvělé chuti pomazánky.
Dále budete potřebovat česnek, majolku (dvě malé krabičky nebo přiměřené množství ze skleničky) a lžíci či dvě zakysané smetany na zjemnění. A samozřejmě sůl a pepř podle chuti.
Jedná se sice o tavený sýr, ale trojuhelníčky jdou krásně nastrouhat nahrubo na struhadle. Poté přidejte utřený česnek - cca 3 až 5 stroužků - podle chuti a jejich velikosti, majonézu a zakysanou smetanou. Promíchejte, osolte, opepřete. Pokud nemáte doma zakysanou smetanu nebo se vám nechce kvůli pomazánce otevírat můžete ji vynechat

Koleno pečené na pivě
Vepřové koleno pečené nebo grilované na černém pivu. Opravdu fantastický požitek. Nejlepší je použít zadní koleno.
Ingredience:
vepřové koleno
1 ks
voda
masox
1 kostka
česnek
5 - 10 stroužků
černé pivo
1 láhev
cibule
1 - 2 ks
podle chuti:
kmín
koření
sůl
Postup přípravy receptu:
Česnek oloupeme, prolisujeme a smícháme s olejem. Případně můžeme přidat grilovací koření bez soli. V této marinádě můžeme koleno marinovat 2 - 3 dny. Před pečením koleno osolíme.
Cibuli oloupeme a nakrájíme. Koleno vložíme na pekáč, přidáme cibuli a téměř nasucho jej pečeme asi 20 minut v plně rozpálené troubě, aby se maso zatáhlo.
Pak teplotu zmírníme a koleno pečeme doměkka. Během pečení jej přeléváme a podléváme černým pivem a vývarem z vody a masoxu.
Asi po 1 hodině pečení nařežeme kůži tak, aby vytekl tuk. Dále koleno pečeme asi na 200 °C tak dlouho, až se vypeče tuk a maso se oddělí od kosti. Stále přeléváme výpekem a doplňujeme pivo i vývar a koleno obracíme.
Pečení může trvat až 4 hodiny podle velikosti kolena, ale výsledek stojí za to.
Koleno pečené na pivě můžeme podávat jako vepřo, knedlo, zelo, nebo jen s chlebem, zeleninou, hořčicí a křenem podle chuti. Pokud zbude výpek, mažu si jej na chleba s cibulí a je to výborné.

1 komentář: