středa 22. prosince 2010

Výborná vánočka

Ingredience:
1/2 kg polohrubé mouky
125 g Hera – máslo na pečení
125 g cukru (krystal nebo krupice)
2x vejce
50 g droždí /nebo 1 sáček sušeného)
150 ml litru mléka
Citronová kůra
2x vanilkový cukr
50 g rozinek
100 g celých loupaných mandlí
1 pytlík mandlí – plátků
Sůl - špetka
Rum
Pečicí papír
Špejle
Těsto zadělám v domácí pekárně.
Dneska budu péct, foto přidám.

pondělí 1. března 2010

Co všechno se přidává do potravin?

● Aditiva jsou různé přídavné látky v potravinách
● Prodlužují jejich trvanlivost, upravují vzhled a chuť
STABILIZÁTORY, ZAHUŠŤOVADLA A EMULGÁTORY zlepšují strukturu potravin – vypadají pak hutnější, než ve skutečnosti jsou.
NEJČASTĚJI POUŽÍVANÉ: Lecitin E 322, guma guar E 412, arabská guma E 414, pektin E 440, celulóza E 460. Jsou typické pro mléčné a zmrzlinářské výrobky. Např. sýry jsou plné emulgátorů – tzv. tavicích solí.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Guma guar může u citlivých osob vyvolat kopřivku. Tavicí soli odvápňují kosti.
BARVIVA dají potravině barvu, kterou by neměla, nebo obnovují tu, která zeslábla během zpracování.
NEJČASTĚJI POUŽÍVANÁ: Na přírodní bázi jsou to např. E 100 kurkumin, E 101 riboflavin, E 140 chlorofyly, E 150 karamel, E 160 karoteny, E 162 batanin (extrakt z červené řepy). Jejich množství používané do potravin není omezeno.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Mezi syntetická, a tím pádem nezdravá barviva patří E 104 chinolinová žluť, E 122 azorubin, E 127 erythrosin, E 171 titanová běloba a další. Lze je použít jen do stanovených potravin a ve stanoveném množství. Vykazují značná zdravotní rizika!
ANTIOXIDANTY prodlužují trvanlivost potravin a chrání je proti zkáze oxidací (působení kyslíku), například žluknutí tuků a barevným změnám potravin.
NEJČASTĚJŠÍ: Přírodními antioxidanty jsou např. tokoferoly. Dávají se do tuků a olejů, sádla i žvýkaček, sypkých a dehydratovaných směsí pro přípravu moučníků, polévek a studených omáček.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Nejsou známa.
KYSELINY A REGULÁTORY KYSELOSTI dodávají kyselost.
NEJČASTĚJŠÍ: Kyselina fosforečná se přidává do limonád a colových nápojů. Její soli (fosforečnany) jsou v tavených sýrech.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Způsobují podráždění žaludku.
KONZERVAČNÍ LÁTKY prodlužují trvanlivost potravin a chrání proti zkáze způsobené mikroorganismy.
NEJČASTĚJŠÍ: Dusitany (hlavně E 250), benzoany, siřičitany a kyseliny v uzeninách a křehčeném mase.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Např. rakovina tlustého střeva u dusitanů.
AROMATA zlepšují chuť konzervovaných látek.
NEJČASTĚJŠÍ: Glutamát draselný E 622 a glutamát sodný E 621. Objevují se v bujonových kostkách a hlavně v čínské kuchyni.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Mohou způsobit pálení v krku, nevolnost a bušení srdce.
SLADIDLA E 420 – E 959 dávají sladkou chuť, jsou mnohosetkrát sladší než cukr.
NEJČASTĚJŠÍ: Aspartam E 951 a sacharin E 954 a jsou hlavně v nápojích.
ZDRAVOTNÍ RIZIKA: Mají projímavé účinky. Sladidlo E 952 prokazatelně vyvolalo nádory u krys.
Zdroj: Internet

sobota 13. února 2010

pátek 12. února 2010

Valentýn - zamilovaný svátek


14. únor je dnem všech zamilovaných, dnem sv. Valentýna. Toto datum je opředeno spoustou legend, pohádek a příběhů… A světe div se, sv. Valentýn není pouhou báchorkou, ale jedná se o skutečnou postavu, o níž nám více řekne křesťanská legenda. Ta vypráví o sv. Valentýnovi jako o římském knězi, který přes zákazy císaře Claudia II. tajně oddával milenecké páry. Byl za to následně odsouzen a popraven. Ještě před popravou však poslal Valentýn krátký dopis své ženě – přesně takový dopis, který dnes nazýváme „valentýnkou“.
Ať už se ke dni Sv. Valentýna stavíme jakkoli, nejsme jediní, kdo jej dodržuje (nebo alespoň nosí v paměti). V USA je tradice valentýnských oslav nejdelší, sahá už do devatenáctého století. Američané na Sv. Valentýna své lásky hojně obdarovávají květinami, šperky a také ručně vyráběnými přáníčky, které mají dlouholetou tradici. Vyráběla se například z mušlí či korálků a ručně se malovala.
Sv. Valentýn je dnem, který nemusíme slavit, pokud nechceme. Mohl by však být dnem, kdy se zamyslíme nad člověkem, kterého milujeme a který miluje nás… Kdy si vzpomeneme na vše dobré, co pro nás kdy udělal, čím s námi prošel… A kdo ví, možná přitom zjistíme, že bylo málo takových dnů, kdy jsme mu jen tak poděkovali – za lásku, za přátelství, za přízeň… A on na to možná čekal. Tak neváhejme – a poděkujme mu za všechno třeba právě v tento symbolický den - den Sv. Valentýna!

čtvrtek 11. února 2010

pondělí 8. února 2010

Bavorské vdolečky


½ kg hladké mouky
2 lžíce cukru
1 kostka droždí (nebo 1 sáček sušeného)
trochu soli
¼ l mléka
3 žloutky
1 majolka (Boneco 100ml)
Zpracujeme těsto, necháme vykynout. Potom rozválíme na cca 1 cm placku a krájíme malé čtverečky. Zase necháme chvíli vykynout a smažíme ve fritéze nebo na pánvi.
Mažeme povidly nebo jakoukoli oblíbenou marmeládou a zdobíme šlehačkou nebo tvarohem.
Směs na zdobení: 1 měkky tvaroh rozšleháme se 3 lžícemi cukru a trochou šlehačky.
Z těsta můžeme samozřejmě připravit i klasické masopustní koblížky.

pátek 5. února 2010

Ořechy pro zdraví

Nic, ani ta sebezdravější potravina, se nemá konzumovat nadměrně. Platí to tedy i pro všechny typy ořechů. Důvodů pro přiměřenou konzumaci těchto potravin je ale celá řada, jistě o mnoho více v porovnání s jinými potravinářskými konkurenty. A k tomu nám dávají vánoční svátky obvykle větší příležitost než v průběhu kalendářního roku.
Z mnoha druhů ořechů se vyrábí olej, což je důkaz o zřejmě nejlepší obecné vlastnosti ořechů - vysokém obsahu tuku, který lze označit jako zdravý, neboť jeho dominantní složení tvoří nenasycené mastné kyseliny. Jako každá rostlinná strava jsou také ořechy nositeli pro tělo vhodné vlákniny, samozřejmě také zdrojem celé řady vitamínů a minerálů, z nichž nejzajímavější je vápník a jeho účinek v prevenci osteoporózy (obdobně jako v případě konzumace výrobků z mléka).
Škála pozitivních účinků ořechů na lidský organismus je velmi široká; podle jednotlivých druhů jsou téměř optimální prevencí proti cukrovce, nemocem srdce, rakovině, únavě a obecně jako stimulátor nervové soustavy i správného oběhu krve. Pro držitele diet (ale jak kterých) může být určitým negativem jen vysoká výživová hodnota a částečně již zmíněný vysoký obsah zdravého, i když přece jen - tuku.

Arašídy
Z olejnatých ořechů obsahují arašídy (buráky) nejvíce zdravých tuků a jsou ještě větší kalorickou bombou než vlašské ořechy. Jejich pravidelná konzumace napomáhá regeneraci buněk (díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin a vitamínu E) a má tak pozitivní vliv na pokožku a sliznice. Arašídy jsou ale také výborným lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové přeměny. Nepříliš známá je nicméně konzumace arašídů jako ochrana před zubním kazem. Jsou velmi bohaté na draslík a údajně jsou i rekordmanem v obsahu vitamínu B3 (niacin). Ten usnadňuje chemické reakce při rozkládání tuků.
Konzumace arašídů má ale své dvě ale. Prvním je nízký obsah vlákniny, tedy riziko, že po snězení jejich velkého množství může hrozit zácpa. Druhým je obsah látek zvaných pusiny, které by neměli konzumovat lidé trpící dnou. Skutečnost, že arašídy mohou vyvolávat alergie, je více méně známa. I když ta většinou vznikne až jako reakce na závislost, kterou si někteří jedinci na konzumaci arašídů vytvoří sami.

Vlašské ořechy
Minimálně z historického hlediska jde o nejčastěji konzumované ořechy v našich zemích. Má to svou logiku, neboť patří mezi nejkoncentrovanější zdroje energie a živin s hodnotou 642 kcal/100 gramů. Z obsahu nenasycených mastných kyselin je nejdůležitější linolová, která snižuje hladinu cholesterolu a přitom si ji tělo neumí vytvořit. Stejně tak kyselina linolenová je důležitým prvkem, který je dietology doporučován, neboť brání vzniku krevních sraženin v cévách. Pro přežití lidstva je důležitý také vysoký obsah manganu (jeho nedostatek je jednou z příčin neplodnosti) a zinku (více než rybí maso), jehož nedostatek zase zpomaluje hojení ran. Konzumace vlašských ořechů má pozitivní účinek na sexuální výkon, protože zvyšuje mužskou potenci i sexuální odezvu u žen. Vlašské ořechy dále obsahují velké množství vitamínu B6 (důležitý pro tvorbu červených krvinek), fosforu a draslíku. Výčet by mohl pokračovat dál, zmínil jsem jen ty nejdůležitější prvky a jejich účinek. Respektive jeden ještě ne - totiž posilování nervové soustavy a tím danou prevenci proti depresím a stresům.
Vzhledem k vysokému obsahu tuku se staly v minulosti vlašské ořechy terčem varování před jejich pravidelnou konzumací. To ale podle nejnovějších poznatků ani náhodou neplatí, naopak je doporučována jejich pravidelná konzumace v počtu asi pěti kusů denně. Výzkumy ostatně prokázaly, že konzumace 80 gramů ořechů po dobu dvou měsíců sníží hladinu LDL (škodlivého) cholesterolu o 16 procent.
K vlašským ořechům, respektive stromům, na kterých rostou, se váže ještě jedna zajímavost - totiž antiseptické vlastnosti listů ořešáků. Nálev z listů tak lze použít proti zánětům úst a kůže či při omývání akné nebo opruzenin. Lidová medicína tento nálev doporučuje i k zastavení krvácení při zánětech trávicího ústrojí nebo k přidání do koupelí při nadměrném pocení nohou.

Pistácie
Také pistácie obsahují vysoké procento zdravých nenasycených tuků, které obecně pomáhají snižovat obsah cholesterolu a snižují mimo jiné riziko rakoviny střev. Specialitou těchto oříšků je zejména vysoký obsah železa (více než v čočce) a mědi, která vstřebávání železa usnadňuje. To v praxi znamená, že Pepek námořník měl místo špenátu používat k železným svalům právě tyto oříšky. Nejde ale jen o svaly. Železo povzbuzuje proti únavě, vysoký obsah vápníku posiluje kosti (prevence osteoporózy), značný obsah hořčíku zahání stres. Zmiňované nenasycené mastné kyseliny pak chrání srdce, krevní oběh a jsou tak prevencí proti infarktu. Kromě toho obsahují pistácie draslík, fosfor a celou řadu vitamínů, které jejich pozitivní účinky na organismus dále znásobují.
Na rozdíl od jiných typů oříšků jsou pistácie doporučovány i při dietách, neboť oproti jiným druhům mají poměrně málo kalorií.

Lískové ořechy
Stejně jako ostatní ořechy obsahují i lískové stále zmiňované zdravé tuky, v tomto případě jde hlavně o kyselinu listovou a pantotenovou. Z vitamínů pak zejména vitamíny řady B, C a E, z minerálů bor, chrom, draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, vápník, selen, zinek, železo, vlákninu a další organismu prospěšné látky. Také konzumace lískových oříšků posiluje psychickou i fyzickou odolnost a snižuje riziko srdečních chorob. Kromě toho představuje pojídání těchto ořechů prevenci proti osteoporóze (díky obsahu boru) a zlepšuje paměť. Pravidelná konzumace lískových ořechů je také podle francouzských vědců prevencí před tvorbou ledvinových kamenů a je i vhodná k jejich léčbě.
I na tyto ořechy si lze vytvořit alergii, stejně tak platí, že jejich vysoká kalorická hodnota neopravňuje k velké konzumaci zejména lidi, kteří drží dietu a hlavně - málo se hýbají. Zajímavostí je, že se v minulosti přisuzovala lískám jako stromům kouzelná moc a často se proto lískové proutky využívaly při hledání pramenů vody.

čtvrtek 14. ledna 2010

Polévkové variace II.

Zeleninová s krupičkou
2 mrkve
1 petržel
1/2 celeru
cibule
2 stroužky česneku
petrželová nať
máslo asi 50 g
2 lžíce krupice
1 vejce
1 masox
sůl, pepř, kmín, vegeta
Na polovině másla osmahneme v hrnci nastrouhanou kořenovou zeleninu. Zalijeme vodou (asi 1,5l), přidáme sůl, pepř, kmín, masox, celou cobuli a na plátky nakrájený česnek. Vaříme cca 10 min. Mezitím na druhé polovině másla osmahneme krupičku a vložíme do polévky. Chvíli povaříme, přidáme rozšlehané vejce, dochutíme solí a vegetou a nakonec petrželovou natí.

Žampionová krémová polévka
žampiony
máslo
súl, pepř, kmín, vegeta
hladká mouka
mléko nebo smetana
masox
Žampiony oloupeme a pokrájíme na tenké plátky. V hrnci rozehřejeme máslo a žampiony jemně podusíme. Zalijeme vodou, asi 1l, přidáme kostku masoxu, kmín a pepř. Necháme dusit do změknutí. Mezitím uděláme světlou jíšku, kterou zředíme smetanou a vlijeme dio polévky. Dochutíme solí, pepřem a vegetou. Pokud chceme krém jemný, můýeme polévku rozmixovat.

úterý 12. ledna 2010

sobota 9. ledna 2010

Tříkrálový koláč

Těsto:
kupované listové těsto 2x350g
Náplň:
60g masla
200g piskoveho cukru
2 vejce
2 lžičky rumu rumu
trosku mandlove tresti
200g rozemletých mandli
2 vanulkové cukry
Může být skořice
Máslo ušleháme s cukrem a vejci,přidáme rum, tresť a nakonec mandle, až vznikne krémová náplň.
Listové těsto vyválíme a 4 čtverce o síle asi 4 mm. Na spodní čtverce naneseme náplň a přiklopíme, vzniknou dva čtvercové koláče cca 20x20 cm. Okraje zahneme a přitlačíme. Potřeme vejcem a uděláme nožem ozdobné přícné zářezy. Pečeme 30 minut na 200 st. Po upečení ještě horké koláče opatrně polijeme javorovým sirupem a rozetřeme. Na povrchu vznikne lesklá poleva.

zdroj: Internet